11. november 2017
-
Norsk Maritimt Museum
Mitt første reisebrev
Nå har jeg vært om bord en uke og søndag stilte vi fra Las Palmas på Gran Canaria. Vi er tilsammen 84 ombord, 18 i den faste besetningen. Sammen skal vi seile over Atlanteren til St. Maarten i Karibia.Vi har hatt en fin seiling sørøver og har hatt 25 seil oppe nesten hele tiden. I dag kom vi inn til Mindelo, havnestaden på øya Sao Vicente som er en av de større øyene i landet Cabo Verde som består av 10 øyer.Vi er på 17° nordlig latitude og vi har seilt nesten 1000 nautiske mil hit. En nautisk mil er 1,85 km.
Sally Jones
20. november 2017
-
Norsk Maritimt Museum
Andre brev
For en uke siden lettet vi anker og dro fra Mindelo. Vi fikk gå for motor i ett døgn, da det var lite vind, men siden da har vi satt alle segl! Vi styrer nå kurs 270°, rett vesterut på latitude 15°N. Siden vi reiste fra Cabo Verde har vi seilet 900 nautiske mil. De to siste dagene har vi også sett hvaler.
I går, lørdag, rigget vi opp et basseng på dekk. Det ble jammen mange bølger i bassenget når skipet rullet i dønningene.
Sally Jones
23. november 2017
-
Norsk Maritimt Museum
Reisebrev fra Sally Jones, det tredje i rekken
Nå har vi vært på sjøen i snart en og en halv uke. Fra Cabo Verde har vi seilt 1440 nautiske mil. Vi følger passatvindene som har ført sjømenn over atlanteren i mange hundre år. Vi får også hjelp av den nordlige ekvatorialstrømmen som gir oss ekstra sjømil hv ert døgn.I går var jeg nede i maskinen og hjalp Chiefen. Her ombord er det ingen dampmaskin men en høyhastighets dieselmotor. Det gikk likevel greit å komme inn i arbeidet. Se bildet jeg har lagt ved. I dag var det så varmt så vi stanset for å bade i havet. Det kjennes helt utrolig og tenke på at det er neste 4000 meter ned til havbunnen!
Fair winds
Sally Jones
28.november 2017
-
Norsk Maritimt Museum
Mitt siste reisebrev for denne gang
I morres så vi Guadelpope og Antigua og vi seiler nå i Karibia. Vi kommer legger til kai i St. Maarten om et par dager. Deretter setter jeg sjøbein og kommer innom Bygdøy for å se den nye utstillingen. Det gleder jeg meg til! Hils alle på Bygdøynes
Mange hilsener fra Sally Jones